T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

       
 


Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   Haber Arşivi

 İL TÜTÜN KONTROL KURULU BİR YILIN DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTI
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

4207 Sayılı Kanunun 1 yılını değerlendiren Vali Yardımcısı Salih Gürhan, İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, İl Tütün Kurulu Koordinatörü, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Tuncay Özer, İl Emniyet Müdür Vekili Bayram Altunay Türkiye’de ve Manisa’da yasanın uygulanabilirliğini anlattı. Yasağa ilişkin ülke genelinde 2 bin 503 denetim ekibi oluşturulduğunu, bu ekiplerde 7 bin 646 kişi görevlendirildiğini dile getiren Vali Yardımcısı sağlık bakanlığının verilerine göre şimdiye kadar 700 binin üzerinde denetim gerçekleştirilip, 33 bin 327 tutanak tutulduğunu, 21 bin kişi ya da iş yerine cezai işlem uygulandığını ifade etti.

 

Toplam ceza tutarının 5.6 milyon TL olduğunu kaydeden Salih Gürhan; “Yasaya uyum oranı, genel olarak yüzde 95'in üzerinde olmuştur. Artık Türkiye'nin hava sahası dumansız hava sahası olmuştur. Sigara satış rakamlarında ise yüzde 20 oranında azalma gözlemlenmiştir. Kapalı alanlarda sigara yasağı başlamadan Türkiye genelinde 472 bin 250 olan işletme sayısı, yasak tarihinden itibaren 480 bin 638'e yükselmiştir. Kapalı alanlarda sigara içme yasağının uygulamaya henüz girmediği Aralık 2008'de Türkiye genelinde 472 bin 250 olan işletme sayısı, yasağın yaklaşık bir yıldır uygulandığı Nisan 2010'da 8 bin 388 yeni işletmenin açılmasıyla 480 bin 638'e yükselmiştir. Son yapılan kamuoyu araştırmasına göre, Dumansız Hava Yasası Türkiye’de yüzde 92 oranında kabul görmüştür. Düzenli sigara içenler arasında bile yasayı kabul oranı yüzde 77’dir. Yeme-içme mekânlarına sıkça gidenlerin ise yüzde 88’i yasayı desteklemektedir. Dolaysıyla yüzde 80 müşterinin yasayı destekliyor olması işletmelerin zarar edeceği yönündeki endişelerin de tamamen geçersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarına göre yasa sanıldığının aksine tüm bölgelerden büyük destek görmektedir. Doğu Anadolu’da bu destek oranı yüzde 92, Batı’da ise yüzde 96’ya kadar çıkmaktadır. Görüldüğü üzere dumansız havayla yaşamaya alışan halkımızın yasaya desteği her geçen gün artmaktadır. Geçen yıl kamusal alanlarda ve işyerlerinde yasağın etkili olduğuna inananların oranı yüzde 24 iken yeni veriler bu oranın yüzde 66’ya çıktığını gözler önüne sermektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2010 yılının ilk 4 ayında son 12 yılın en düşük sigara tüketimi gerçekleşmiş ve binlerce kişinin erken ölmesi ve hastalanması önlenmiştir. Yasadan sonra kalp-damar ve solunum yolu hastalıkları nedeniyle acile başvurular yüzde 20 oranında azalmıştır” diye konuştu.

 

Manisa’da da yasanın yürürlüğüne ilişkin 30 ekip kurulduğunu, bunlardan 4’ünün merkezde 26’sının ise ilçelerde görevlendirildiğini kaydeden Vali Yardımcısı, Manisa’da yasanın uygulanabilirliğini ise şu sözlerle aktardı: “Denetim ekiplerimizde bir sağlık personeli, bir belediye zabıta memuru ve Emniyet Müdürlüğü’nden veya Jandarma Kolluk Birimi’nden bir görevli bulunmaktadır. Bu ekiplerden 4 ‘ü ilimiz merkezinde, 26’sı da ilçelerimizde görev yapmaktadır. Bir yılda denetlenen işyeri, araç ve kurum sayısı ise şöyle Kamu Kurumu: 1340, toplu taşıma aracı 871, kahvehane 5 bin 26, lokanta-restoran bin 620, pastane-kafeterya bin 299,  birahane-gazino-bar 716, çeşitli işyerleri 4 bin 131 olmak üzere 15 bin 3 yer denetlenmiştir. Ayrıca ilimizde 4207 sayılı kanun hükümlerine muhalefet eden bin 62 kişiye idari para cezası uygulanmış, 622 işyeri de cezai işlem yapılmak üzere ruhsat vermeye yetkili makamlara sevk edilmiştir. 61 işyerine ruhsat vermeye yetkili makamlarca cezai işlem uygulanmıştır. Örneğin detay bir bilgi olarak Manisa İlinde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı kahvehane sayısı 3 bin 439 dur. Bu işyerleri denetim ekiplerimiz tarafından 5 bin 26 kez denetlenmiş, yasak alanlarda tütün ürünü tüketen 504 kişiye cezai yaptırım uygulanmış, kapalı alanlarda yasa hükümlerine muhalefet edilmesine izin veren 264 işyeri sahibi hakkında da cezai işlem yapılmak üzere ruhsat vermeye yetkili makamlara bildirilmiştir” dedi.

 

Vatandaşlarda dumansız hava sahası konusunda büyük bir duyarlılık oluştuğuna dikkat çeken Vali Yardımcısı Gürhan, bu konuda duyarlı davranan herkese teşekkür etti. Gürhan, “İlimiz genelinde denetim çalışmalarımız devam etmektedir. Sağlık Müdürlüğü’nde Tütün İrtibat Merkezi kurulmuş ve vatandaşlarımızdan 2010 yılı içinde, 232 10 10 numaralı telefona 84 adet kapalı alanda tütün ve ürünü kullanıldığına dair yasa ihlali ihbarı alınmıştır. Yapılan çalışmaların kamuoyuna duyurulmasında yerel basın mensuplarımızın katkısı ve emeği hiçbir değer ölçüsüyle ölçülemez. Halkımızın 4207 sayılı Kanun hükümleri ve tütün ürünlerinin sağlığa verdiği zararlar konusunda bilgilendirilmesi amacıyla İl Tütün Kontrol Kurulumuzca çeşitli eğitim materyalleri hazırlanmıştır. 2008 yılından bu güne kadar çeşitli konularda eğitim kitapçıkları, afişler, broşürler, balon ve palyaço gösterisi gibi görseller ile çok sayıda etkinlik düzenlenmiştir” diye konuştu.

 

Sağlık Bakanlığı bünyesinde sigara bırakma konusunda herkesin ücretsiz ulaşabileceği bir danışma hattı hizmete gireceğini de duyuran Vali Yardımcısı açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Ücretsiz olarak 24 saat hizmet verecek olan hat ay sonunda halkımızın kullanımına sunulacak olup çalışmaları devam etmektedir. Sigarayla mücadele kapsamında 180 adet olan sigara bırakma polikliniklerinin sayısının arttırılması ve her ile açılması için çalışmalar devam etmektedir. İlimizde Manisa Devlet Hastanesi’nde, Merkez Efendi Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan, 2010 Yılı Ağustos Ayı başından itibaren faaliyete geçen KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) Birimi’nde ve Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Anabilim Dalı polikliniğinde sigara bıraktırma poliklinikleri mevcut olup hasta kabulü devam etmektedir. İlimizde bulunan sigara bıraktırma polikliniklerinden Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı polikliniğine müracaat eden kişi sayısı 821dir. Yine Merkez Efendi Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine eden kişi sayısı 370 dir. Önümüzdeki süreçte bu sayıların artması beklenmektedir”

 

Açıklamalarının ardından esnafı denetlemeye çıkan Vali Yardımcısı Gürhan ve beraberindekiler yasanın en büyük muhaliflerinden Kahveciler Odası Başkanı Abdullah Uğursalan’ı ziyaret etti. Yasağın kahveci esnafının işlerini kestiğini, kahvelerin kapandığı ya da el değiştirdiğini savunan Uğursalan, “Kahveye gelen vatandaşımızın yüzde 95’i sigara içen insanlardan oluşuyor. Siz burada sigara içmeyi yasaklıyorsunuz. Belediye de dışarıya masa atmamıza izin vermiyor. Size soruyorum nasıl iyi olabilir işlerimiz. Buna yasaktan başka çözümler bulunmalı” diyerek tepkisini yineledi. Uğursalan’ı dinleyen Salih Gürhan ise kahvehane sayısının geçen yıla göre 145 arttığına dikkat çekerek sigaranın zararlarını anlattı. Görüşünde direnen Kahveciler Odası, sigara yasağına ilişkin posterlerle poz verirken; “Bakmayın benim görüşüm değişmedi. Sigara yasağı kahvehanelerde uygulanmamalı” dedi. (20.07.2010)

 


Bu içerik toplam 1.534.373 kez gösterildi, Site toplam 2.699.161 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 40 kişi geziyor.

  Cumhurbaşkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Millet Meclisi Başbakanlık İçişleri Bakanlığı Devletin Kısa Yolu Çanakkale 2015ı T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu Manisa Emniyet Müdürlüğü Başbakanlık İletişim Merkezi Zafer Kalkınma Ajansı

T.C.MANİSA VALİLİĞİ 1.Anafartalar Mah.Mustafa Kemal Bulvarı No:1 Pk: 45020 Manisa Tel :0236 2313727-2315789 Fax :0236 2313726
Bu site en iyi Internet Explorer 8-9-11, Firefox 3+ ve Google Chrome ile görüntülenmektedir.